Jak pomóc dziecku utrzymać koncentrację?

1 min czytania

koncentracja

Utrzymanie koncentracji i skupienia – z tym pojęciem spotkał się już każdy dorosły. Niezależnie od tego, czy wykonuje on obowiązki domowe czy też obowiązki w pracy, bardzo często zdarza się, że na chwilę ucieka myślami zupełnie do innego świata. Rodzice małych dzieci, a także nastolatków doskonale zdają sobie sprawę z tego, że ich pociechom takie momenty zdarzają się wyjątkowo często. To z kolei uniemożliwia im efektywną naukę czy odrabianie zadań domowych. Pojawia się więc pytanie: jak pomóc dziecku utrzymać koncentrację?

Dlaczego dziecko nie może się skupić?

Istnieje wiele przyczyn, dla których dzieci nie mogą utrzymać poprawnej koncentracji. Oczywiście, poniekąd wynika to z ich natury. W pewnym momencie rozwoju maluchy stają się wyjątkowo aktywne. Nie lubią zbyt długo przebywać w jednym miejscu, a także nie lubią poświęcać zbyt wiele czasu na wykonywanie rutynowych czynności. To poniekąd może tłumaczyć fakt, dlaczego nauka lub odrabianie zadań domowych przychodzi im z wielkim trudem. Jednak przyczyn utraty skupienia u najmłodszych może być znacznie więcej. Zaliczają się do nich np.:

  • zbytnia pobudliwość – spowodowana np. zbytnim wzrostem poziomu cukru we krwi, które prowadzi do nadmiernego pobudzenia;
  • nieodpowiednia dieta bogata w tłuszcze – to z kolei prowadzi do chronicznego zmęczenia i ospałości;
  • zbyt duża ilość bodźców działająca na dziecko w jednym momencie – mowa tu np. o jednoczesnych dziękach radia i migających obrazach emitowanych przez telewizor i komputer.

Okazuje się, że jedną z przyczyny szybkiej utraty koncentracji może być także zwykłe znużenie i zmęczenie. 

Jak pomóc dziecku w skupieniu uwagi?

Skupienie uwagi na monotonnej czynności jest trudne dla każdego – niezależnie od tego, czy są to dorośli, czy też dzieci. Rodzice, którzy zbyt nachalnie zachęcają pociechę do nauki, szczególnie w momencie, kiedy nie jest ona do tego przekonana, osiągną jedynie odwrotny efekt. Dziecko będzie zdemotywowane, znudzone, a przez to nie będzie w stanie utrzymać koncentracji. To z kolei przedłuży znacznie czas potrzebny do przyswojenia informacji, a także spotęgują frustrację u obu stron. Co więc rodzic może zrobić, by jego pociecha umiała choć przez pewien czas utrzymać skupienie? Oto kilka, prostych wskazówek:

  • rodzice powinni usunąć z otoczenia dziecka wszystkie bodźce, które mogą je rozpraszać – mowa tu o tym, by miejsce do nauki było odizolowane od dźwięków dochodzących z otoczenia, obrazów telewizora i komputera, a także innych przedmiotów, na których maluch mógłby skupić swoją uwagę;
  • warto robić przerwy – monotonia jest największym wrogiem koncentracji, warto więc zastosować model 30:10, czyli na każde 30 minut nauki zafundować maluchowi 10 minut przerwy;
  • rodzice powinni unikać „przymusu” – jeśli dziecko w danym momencie nie wykazuje zainteresowania nauką, nie warto go do tego zmuszać, można jedynie podkreślić, że pewne obowiązki muszą zostać wykonane.

Rodzice mogą także rozważyć zmianę diety dziecka i wprowadzić do niej więcej kwasów tłuszczowych i witamin. To również może korzystnie wpłynąć na umiejętność zachowania koncentracji.

Jak nauczyć dziecko liczyć?

admin
1 min czytania

Jak nauczyć dziecko chodzić?

admin
1 min czytania