Jak wspomóc dziecko w nauce pisania?

1 min czytania

pisanie

Nie da się ukryć, że w życiu każdego dziecka i rodzica przychodzi moment, w którym należy rozpocząć naukę pisania. Teoretycznie, dzieci poznają pierwsze literki i cyferki już w szkole podstawowej, a niekiedy nawet i w przedszkolu. Jednocześnie jeśli rodzice faktycznie chcą pomóc dziecku w rozwoju, wówczas powinni wspierać je w nauce pisania. Jednak jak można zrobić to efektywnie?

Jak rozpocząć i zachęcić dziecko do nauki pisania?

Nauka pisania to proces czasochłonny. Maluchy przede wszystkim w tym wieku nie są zbyt skłonne do tego, by skupiać się na jednej czynności przez dłuższy czas. Wobec tego, w pierwszej kolejności rodzice powinni skupić się na tym, by pomóc dziecku w wypracowaniu pewnej rutyny. Najlepiej będzie jeśli:

  • rodzice z dzieckiem poświęcą początkowo około 30 – 45 minut dziennie na naukę pisania;
  • warto przygotować odpowiednie warunki – na biurku nie powinno się znajdować nic, co może rozproszyć uwagę dziecka;
  • jeśli dziecko aktualnie „nie czuje się na siłach”, by aktualnie przystąpić do nauki, rodzice nie powinni na to nalegać – takie działania mogą jedynie dodatkowo zniechęcić pociechę;
  • warto połączyć naukę z drobnymi przerwami na rozrywkę – dziecko w ten sposób będzie w stanie o wiele lepiej skupić swoją uwagę i w pełni zaangażować się w proces.

Rozpoczęcie nauki pisania nie ma wyznaczonego limitu wieku – o tym rodzice zawsze powinni pamiętać. Teoretycznie, jedne pociechy będą do tego gotowe szybciej, a inne nieco później. Warto obserwować dziecko, starać się wspierać je w rozwoju i delikatnie zachęcać do nauki pisania.

Jak pomóc dziecku w nauce pisania?

Istnieje wiele sposobów na to, by pomóc dziecku rozwijać zdolność pisania. Jak łatwo można się domyślić, wiele tu zależy od rozwoju małej motoryki. Zamiast w rygorystyczny sposób podchodzić do tego zadania i położyć przed dzieckiem notatnik, warto w pierwszej kolejności zachęcić je do wykonywania prostych ćwiczeń manualnych. Nauka pisania wcale nie musi rozpoczynać się od faktycznego zapisywania liter i cyfr w sposób czysto mechaniczny. Rodzice mogą zachęcić dziecko np. do malowania szlaczków, różnego rodzaju wzorków nazujących na prostych i krzywych liniach, a także do kolorowania – tak, by dziecko nie wyjeżdżało poza określony obszar. W taki sposób znacznie poprawia się mała motoryka u dziecka. Następstwem takich ćwiczeń może być wtedy faktycznie rozpoczęcie pisania pierwszych literek, cyferek, a nawet całych wyrazów. Rodzice muszą również pamiętać o tym, że każde dziecko opanuje naukę pisania we własnym tempie. Nie ma powodów do obaw, jeśli zrobi to nieco wolniej niż inni. Wszystko wynika przede wszystkim z zaangażowania obu stron. Rodzice powinni towarzyszyć dziecku podczas nauki pisania, a także starać się je na każdym kroku motywować. Maluch nie powinien być ganiony za popełnione błędy, co skutecznie go zniechęci do dalszej nauki. Stosując się do powyższych wskazówek i porad, nauka pisania powinna być wyjątkowo przyjemnym procesem zarówno dla rodziców jak i dla ich małych pociech.

Jak nauczyć dziecko liczyć?

admin
1 min czytania

Jak nauczyć dziecko chodzić?

admin
1 min czytania