Jak nauczyć dziecko jeździć na rolkach?

rolki

Rodzice doskonale zdają sobie sprawę z tego, że im więcej czasu dziecko spędza na świeżym powietrzu, tym lepiej dla niego. Maluch dzięki temu nie tylko dotlenia swój organizm, ale także pracuje nad swoją kondycją oraz motoryką. W dobie komputerów i smartfonów ciężko jednak skłonić dziecko do tego, by faktycznie zdecydowało się na to, by spędzać swoje wolne chwile na dworze. Wobec tego, warto wzbudzić w dziecku zainteresowanie aktywnością fizyczną, a w tym momencie, nic nie sprawdzi się lepiej niż klasyczna jazda na rolkach. Jednak w jaki sposób można nauczyć dziecko jazdy na rolkach?

Dlaczego warto nauczyć dziecko jazdy na rolkach?

Wielu rodziców zastanawia się, w jaki sposób najlepiej wprowadzić odrobinę aktywności fizycznej do życia dziecka. Niekiedy maluchy nie przejawiają zainteresowania sportami zespołowymi lub indywidualnymi. Znacznie chętniej współczesne dzieci spędzają przed ekranem komputera. Niestety, niezbyt korzystnie wpływa to nie tylko na ich postawę, ale także i na samopoczucie oraz kondycję. Warto więc zaproponować dziecku klasyczne rolki. Ten sportowy gadżet zyskał sobie ogromną popularność w ostatnim czasie, a jednocześnie korzystanie z niego niesie za sobą wiele zalet. Wśród nich można wymienić chociażby:

• poprawę wydolności i kondycji organizmu;
  • rozwój mięśni nóg i aktywizowanie wszystkich partii ciała;
  • możliwość spędzania czasu na świeżym powietrzu;
  • zapobieganie otyłości oraz problemom z krążeniem.

Co więcej, można śmiało stwierdzić, że rolki są świetnym pomysłem dla całej rodziny! Można więc nie tylko zachęcić do nich dziecko, ale także do niego dołączyć. To z kolei przełoży się na poprawę wzajemnych stosunków i z pewnością dostarczy wiele, świetnej zabawy!

Jak nauczyć dziecko jazdy na rolkach?

Rozpoczęcie nauki jazdy na rolkach z pewnością nie będzie należało do najłatwiejszych. Ze względu na specyficzną konstrukcję „butów na kółkach”, wymagają one wręcz perfekcyjnego opanowania balansu ciała, a także świetnej koordynacji ruchowej. W przypadku dzieci jednak ta nauka powinna być znacznie łatwiejsza. Dlaczego? Dlatego, że maluchy szybko przyswajają to, co nowe! Rodzice w pierwszej kolejności powinni jednak zatroszczyć się o względy bezpieczeństwa. Warto wyposażyć dziecko przede wszystkim w kask, a także ochraniacze. Upadki z pewnością się przytrafią, więc warto, by maluch był odpowiednio zabezpieczony. Następnie naukę jazdy na rolkach warto podzielić na kilka etapów:

• dziecko z rolkami powinno się oswoić i na samym początku, powinno nauczyć się utrzymania równowagi;
  • kolejnym etapem jest próba pierwszej jazdy – najczęściej sprowadza się ona do tego, że rodzice delikatnie pociągają dziecko za ręce, by mogło ono poczuć, jak wygląda jazda na rolkach;
  • pierwsze próby samodzielnej jazdy – to z reguły najbardziej czasochłonny etap, w którym maluch pracuje nad swoją koordynacją, a także zaczyna poruszać się na rolkach bez żadnej pomocy.

Jazda na rolkach może być świetną zabawą. Warto więc, by dziecko opanowało tę umiejętność i czerpało z niej przyjemność!

Jak nauczyć dziecko liczyć?

1 min czytania

Jak nauczyć dziecko chodzić?

1 min czytania

Jak nauczyć dziecko siadać?