Jak nauczyć dziecko chodzić?

1 min czytania

chodzenie

W momencie pojawienia się w domu nowego członka rodziny, cały świat bardzo szybko zaczyna się kręcić wokół niego. Rodzice chcą zapewnić maluszkowi wszystko, co jest mu potrzebne do zachowania dobrego zdrowia i samopoczucia. Jednocześnie w pewnym momencie przychodzi także czas na to, by rodzice efektywnie wspierali swojego maluszka w procesie rozwoju. Najważniejszą kwestią staje się sama nauka chodzenia. Zarówno dla rodziców jak i dla pociech jest to jedno z największych wyzwań. Wobec tego jak nauczyć dziecko chodzić?

Kiedy rozpocząć naukę chodzenia?

Kiedy rozpocząć naukę chodzenia? Z pewnością to pytanie zadaje sobie wielu rodziców. Okazuje się, że nie ma jednoznacznie sprecyzowanego wieku, w którym dziecko faktycznie nauczy się chodzić lub podejmie pierwsze próby raczkowania. Faktem jest, że każdy maluch rozwija się we własnym tempie. Jedne z dzieci rozpoczynają raczkowanie już w wieku 9-10 miesięcy. Wówczas rodzicie powinni poczynić dalsze postępy, do momentu aż maluch zacznie być jeszcze bardziej mobilny. Jednocześnie jeśli dziecko w tym wieku nie rozpocznie raczkowania, to rodzice nie powinni się tym martwić. W przypadku niektórych dzieci okres ten przypada np. koło 18 miesiąca życia. Jednym słowem, rodzice muszą bacznie obserwować poczynania swojej pociechy, a następnie okazać należyte wsparcie, które pomoże maluchowi w nauce chodzenia.

Jak rozpocząć naukę chodzenia?

Rozpoczęcia nauki chodzenia zwykle wywołuje w rodzicach wiele stresu i niepokoju. Faktem jest, że maluch w tak młodym wieku jeszcze nie do końca rozumie, co się właściwie wokół niego dzieje. Jednocześnie obie strony w tym momencie powinny zachować względny spokój. W pewnym momencie dziecko samodzielnie zacznie się poruszać i zacznie także raczkować. Jest to jeden z najlepszych sygnałów dla rodziców, że właśnie mogą oni rozpocząć naukę chodzenia. Kiedy dziecko samodzielnie już raczkuje, rodzice powinni je wspierać w próbach samodzielnego wstawania i uczyć umiejętności zachowania równowagi. Następnie warto pokazać maluszkowi, że może się on opierać o meble i inne przedmioty, co z pewnością ułatwi mu zadanie. Rodzice powinni jednak zwrócić uwagę na to, by ostre kanty i brzegi mebli zostały odpowiednio zabezpieczone. Być może w tym momencie dziecko jeszcze nie zacznie stawia pierwszych kroków, jednak z pewnością zacznie pracować nad swoją motoryką.

Jak pomagać dziecku w nauce chodzenia?

Istnieje wiele sposób na to, by rodzice efektywnie wspierali swoje dziecko w nauce chodzenia. Oczywiście warto tu wskazać na dedykowane akcesoria jak np. chodziki. Nie tylko wspierają postawę dziecka, ale także pozwalają mu utrzymać pion i pomóc w nauce chodzenia. Dobrym sposobem jest także codzienne praktykowanie z dzieckiem i wykonywanie różnego rodzaju ćwiczeń. Dzięki nim maluch będzie regularnie rozwijał swoje zdolności motoryczne, a to z kolei skróci drogę do pełnej mobilności. Rodzice powinni jednak uzbroić się w cierpliwość – proces nauki chodzenia często jest wyjątkowo czasochłonny, na co trzeba się przygotować.

Jak nauczyć dziecko liczyć?

admin
1 min czytania

Jak nauczyć dziecko siadać?

admin
1 min czytania