Jakie zabawki edukacyjne wybrać dla rocznego dziecka?

1 min czytania

zabawki edukacyjne 1 rok

Pojawienie się w domu maluszka całkowicie zmienia perspektywę postrzegania rzeczywistości i codziennych obowiązków. Okazuje się również, że opieka nad dzieckiem jest czymś, czego rodzice muszą nauczyć się od zupełnych podstaw. Jednocześnie obecnie na rynku dostępnych jest wiele pomocy w formie zabawek i nie tylko, które poniekąd mogą ich w tym nieco wyręczyć. Mowa tu np. o zabawkach edukacyjnych, które mają nie tylko wpływać na rozwój dziecka i go efektywnie wspierać, ale także wypełniać mu wolny czas. Wobec tego, jakie zabawki edukacyjne warto wybrać dla rocznego malucha?

1. Maty sensoryczne do zabawy

Roczne dziecko prawdopodobnie najwięcej czasu spędza na podłodze, gdzie beztrosko bawi się swoimi maskotkami lub innymi gadżetami, które zostały mu podarowane przez rodziców. Okazuje się, że w tym okresie jedną z najlepszych zabawek edukacyjnych będą klasyczne maty sensoryczne. Wynika to z kliku powodów. Po pierwsze oczywistym jest fakt, że maty ochronią dziecko przed zimnem, a także zapewnią mu dostęp do miękkiego podłoża. Jednak jeszcze istotniejszą kwestią jest fakt, że takie maty będą skutecznie. Maty sensoryczne wpływają także na integrację sensoryczną – jak sama nazwa wskazuje. Pomagają one dziecku rozpoznawać bodźce dochodzące z otoczenia, a także pomagają w wykształceniu na nie odpowiedniej reakcji. Maty te wyposażone są w różne faktury, kolory, a także mogą być zaprojektowane tak, by wydawały konkretne dźwięki. Korzystając z takich mat, dziecko znacznie zmniejsza ryzyko pojawienia się zaburzeń SI.

2. Pierwszy zestaw drewnianych klocków

Drewniane klocki są jedną z tych zabawek, które z pewnością są dalej pamiętane przez rodziców. Jest to zabawka wyjątkowo prosta, bezpieczna, naturalna, a dodatkowo niesie ona za sobą ogromną wartość edukacyjną. Dzięki drewnianym klockom dziecko zapoznaje się z pierwszymi rozmiarami, ilością, a także ciężarem. Dodatkowo, drewniane klocki stymulują kreatywne i twórcze myślenie. Nie ograniczają one możliwości ich wykorzystania, a także nie narzucają sposobu schematycznej interpretacji. Dziecko więc dzięki nim kształci nie tylko swoje zdolności manualne, ale także rozwija się pod względem psychologicznym i stymuluje cechy, które będą miały ogromny potencjał na przyszłość. Warto również wskazać na to, że drewniane klocki mogą mieć nadrukowane na powierzchni również literki lub cyferki, więc przydadzą się np. na etapie nauki pisania lub liczenia.

3. Zabawkowe instrumenty elektroniczne

Świat zabawek dla dzieci nieustannie się rozwija. Obecnie dla rocznego dziecka stworzone zostały miniaturowe instrumenty muzyczne, które szybko zyskały sobie uznanie w oczach rodziców. Pozwalają one na stymulację dźwiękową i skutecznie kształcą ten zmysł u malucha. Dodatkowo, elektroniczne instrumenty mogą pomóc w rozwoju pasji i zainteresowań, co z pewnością ma ogromna wartość na późniejszych etapach życia malucha. Pierwsza perkusja czy zabawkowa gitara o niewielkich rozmiarach zadowolą każde maleństwo, a także korzystnie wpłyną na jego rozwój motoryczny i sensoryczny.

Jak nauczyć dziecko liczyć?

admin
1 min czytania

Jak nauczyć dziecko chodzić?

admin
1 min czytania