Jak nauczyć dziecko liczyć?

1 min czytania

liczydło

Wielu rodziców z niecierpliwością czeka na to aż dziecko zacznie wypowiadać pierwsze słowa, rozpocznie raczkowanie, a nawet zacznie samodzielnie pisać pierwsze literki. Jednak coraz więcej dorosłych z nadzieją spogląda w przyszłość i zastanawia się, kiedy ich pociecha zacznie rozpoznawać pierwsze cyferki, a nawet kiedy zacznie liczyć! Okazuje się, że nauka liczenia tak naprawdę nie zaczyna się w szkolnej ławce. Może ona zacząć się w domu, co z pewnością ułatwi dziecku przyswojenie późniejsze podstawy programowej. Jednak jak nauczyć dziecko liczyć?

Jakie czynniki wpływają na zdolności matematyczne u dziecka?

Mało który rodzic może zdawać sobie sprawę z tego, że zdolności matematyczne kształcone w dziecku poniekąd są związane z ich motorycznym poziomem rozwoju. W jaki sposób? Otóż weźmy pod uwagę zdolności „manipulowania” drobnymi przedmiotami. To właśnie one przekładają się na poprawne postrzeganie takich czynników jak np. rozmiar, waga czy ilość. W tym momencie, łatwo więc dostrzec pewne zależności na tym polu. Okazuje się więc, że jeśli maluch ma jak najwięcej okazji do zabawy takimi przedmiotami, tym prawdopodobnie szybciej rozwinie w sobie zdolności matematyczne. Co więcej, nauka liczenia nie będzie się kojarzyła jedynie z nudnym i żmudnym obowiązkiem, jeśli dziecko z natury jest wyjątkowo sprawne manualnie. Rodzice muszą więc organizować dla swojej pociechy różnorodne aktywności, a podczas nich dziecko powinno stale mieć możliwość odpowiedniej percepcji ilości przedmiotów, ich wagi czy rozmiaru. Warto również pamiętać o tym, że dzieci z natury bardzo szybko się uczą. Coraz częściej już nawet 18-sto miesięczne maluchy uczą się rozpoznawać pierwsze cyferki. Jest to milowy krok w kierunku późniejszej nauki liczenia, która może być prawdziwą przyjemnością

Jak nauczyć dziecko liczyć?

Nauka liczenia może napawać obawami wielu rodziców. Wiedzą oni, że maluchy często mają problem ze skupieniem uwagi na czymś, co po prostu niezbyt je interesuje. Wobec tego, do nauki liczenia warto podejść metodycznie. Obecnie coraz szerzej propagowany jest pomysł łączenia edukacji z zabawą. To rozwiązanie świetnie sprawdzi się także podczas wspomnianej już nauki liczenia. Okazuje się, że takie drobne ćwiczenia i zabawę można wprowadzić już podczas codziennych czynności. Przykładem mogą być np.:

  • zakupy z dzieckiem, które będzie podczas nich liczyło przedmioty znajdujące się w koszyku;
  • zmywanie naczyń w towarzystwie dziecka, które policzy, ile jeszcze talerzy pozostało do umycia;
  • zabawa klockami drewnianymi z dzieckiem, kiedy będzie ono mogło liczyć, ile klocków pozostało niewykorzystanych lub odwrotnie.

Oczywiście rodzice nie mogą zapomnieć o tym, że na rynku znajdą także wiele, zabawkowych pomocy edukacyjnych. Warto tu wskazać np. na puzzle i klocki z cyferkami, książeczki, które pomagają maluchowi w prostych działaniach matematycznych, czy nawet i numeryczne poduchy. Warto takie akcesoria wprowadzić do codzienności dziecka, a z pewnością nauka liczenia pójdzie mu sprawniej!

Jak nauczyć dziecko chodzić?

admin
1 min czytania

Jak nauczyć dziecko siadać?

admin
1 min czytania