Jak nauczyć dziecko siadać?

1 min czytania

.

Po przyjściu na świat maluszka, codzienność rodziców ulega diametralnym zmianom. Dziecko wypełnia zdecydowanie największą część dnia i nocy, a rodzice starają się je w efektywny sposób wspierać w rozwoju. W pewnym momencie, rodzice muszą też wcielić się w rolę pierwszego nauczyciela, które wprowadzi dziecko do filarów podstawowych czynności. Wielu rodziców doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że jedną z najważniejszych kwestii jest nauka siadania i wyrobienie podstawowych odruchów. Wobec tego, jak nauczyć dziecko siadać?

Kiedy dziecko zaczyna siadać?

Rodzice z pewnością zdają sobie sprawę z tego, że maluszek w pierwszych miesiącach życia jest wyjątkowo delikatny. Zazwyczaj taki maluch najlepiej czuje się w pozycji leżącej lub pionowej, kiedy jest ono noszone przez rodziców na rękach. Jednocześnie przychodzi moment, w którym zachodzi potrzeba wykształcenia w dziecku pewnych odruchów i czynności, które stają się późniejszą podstawą codziennego życia. Jednym z takich aspektów jest właśnie nauka siadania. Jednak kiedy powinno się ją rozpocząć? Okazuje się, że jeśli chodzi o konkretny przedział wiekowy, to można tu wskazać na 6 – 10 miesiąc życia. W tym momencie maluszek powinien być gotowy, by zacząć uczyć się siadać. Warto jednak pamiętać o tym, że dziecko rozwija się w sposób indywidualny. Wobec tego, rozpoczęcie nauki siadania powinno poniekąd korespondować z jego obecnymi umiejętnościami.

Jak nauczyć dziecko siadać?

Nauka siadania u malucha jest procesem wieloetapowym, na co rodzice powinni się przygotować. Warto jednak pamiętać o tym, że cały proces powinien być przyjemny zarówno dla dziecka jak i dla rodzica. Warto więc wykazać się dużą dozą cierpliwości, a także zaangażowania. Dzięki temu proces nauki siadania będzie jednym z przyjemniejszych doświadczeń! 

1. Leżenie niemowlaka na brzuchu i przewracanie go 

Okazuje się, że nauka siedzenia zaczyna się od…leżenia! To właśnie ta pozycja motywuje maluszka do tego, by unosił on głowę do góry. Rodzice powinni jednak wiedzieć, że dziecko musi nauczyć się przewracać na brzuch – zanim zacznie siedzieć. Warto więc wykonywać te ćwiczenia regularnie, do momentu, w którym maluszek opanuje tę „trudną” sztukę.

2. Leżenie niemowlaka na boku

Kolejnym krokiem w nauce siedzenie jest leżenie niemowlaka na boku. W tej pozycji maluszek zaczyna się rozglądać, a tym samym, skutecznie wzmacnia swoje mięśnie grzbietu. Jest to niezbędne do tego, by dziecko mogło zacząć samodzielnie siadać. Rodzice powinni więc jak najczęściej układać maluszka w tej pozycji.

3. Samodzielne siadanie

Słowo „samodzielne”, choć jest tu użyte nieco nad wyraz, to jednak jest wyjątkowo ważne. Dziecko musi być gotowe do tego, by usiąść o własnych siłach. W początkowych fazach maluszek może wymagać pomocy rodziców – dźwignięcia czy podpory w formie dłoni. Jednak po niedługim czasie, powinno ono już siadać całkowicie samodzielnie – bez najmniejszej ingerencji ze strony mamy lub taty. To z kolei z całą pewnością będzie jego największym sukcesem i ucieszy rodziców!

Jak nauczyć dziecko liczyć?

admin
1 min czytania

Jak nauczyć dziecko chodzić?

admin
1 min czytania